Implantologia - Leczenie implantologiczne

lekarze specjaliści > Implantologia >Leczenie implantologiczne

Specjaliści Radzą

Leczenie implantologiczne

medserwis.plWojciech Radwański
Wywiad z ekspertem dr Wojciechem Radwańskim, doświadczonym lekarzem, właścicielem kliniki Awodent w Warszawie, na Żoliborzu, ul. Gołębiowskiego 2.

1. Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?
Tak, prawidłowo przeprowadzone leczenie implantologiczne jest w pełni bezpieczne. Jest również obecnie najlepszym sposobem na odtworzenie braków zębowych.

2. Jakie są przeciwwskazania do wstawienia implantów?
Głównym przeciwwskazaniem do implantacji są miejsca zmienione chorobowo (owrzodzenia, afty, opryszczka), przewlekłe stany zapalne, choroby nowotworowe. Jest też pewna grupa przeciwwskazań względnych – implantacja jest możliwa, ale ryzyko odrzutu nieco większe.


Zdarza się również, że warunki anatomiczne uniemożliwiają wprowadzenie implantów. Ta ostatnia przyczyna wraz z rozwojem technologii ma coraz mniejsze znaczenie.

3. Jaka jest procedura wszczepienia implantów?
Cały zabieg przy optymalnych warunkach kostnych polega na wprowadzeniu implantu w przygotowane łoże kostne i zaszyciu miejsca wprowadzenia. Coraz częściej podejmowane są skuteczne próby natychmiastowego odbudowania ubytków, protezy, itp. Ale to określa lekarz po dokładnej analizie przypadku.

4. Czy o implant trzeba dbać inaczej niż o własny ząb?
Implant to sztuczny twór zrośnięty z kością – należy okresowo sprawdzać czy wszystko jest w porządku. Higiena jest taka sama jak przy własnych zębach (właściwe mycie).

5. Czy po 10 latach trzeba wymienić implant?
Implanty powinny służyć wiele lat i nie ma określonego czasu ich użytkowania. Pamiętać należy o zebraniu informacji na temat wprowadzonego implantu – producent, rodzaj implantu, średnica śruby.
Zwykle gabinet wydaje paszport implantologiczny, gdzie jest wszystko opisane, ale w przypadku braku takiego dokumentu warto zachować takie informacje.

6. Czy cena implantu ma wpływ na jego jakość?
Im lepsza rzecz, tym droższa. Implanty renomowanych firm są nawet kilkukrotnie droższe od produktów tanich. Przy wyborze pamiętać należy, że nic nie jest wieczne i czasem coś trzeba naprawić. Należy szukać firm (producentów implantów) z doświadczeniem i długim stażem w branży, by w razie konieczności nie było problemu z dostępem do elementów dla wprowadzonego implantu.

Bardzo duże znaczenie ma doświadczenie lekarza i jego umiejętności. Dobór implantu jest zależny od warunków anatomicznych, rodzaju planowanej pracy i preferencji lekarza.

Wojciech Radwański
LEKARZ STOMATOLOGII , SPECJALISTA II ST. PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ ORAZ I ST. STOMATOLOGII OGÓLNEJ , IMPLANTO-PROTETYK
Specjalista Protetyki Stomatologicznej, Umiejętność implantologii (Curriculum na Uniwersytecie we Frankfurcie),

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.